1393/04/24 - سالمترین و مضر ترین روش های پخت ماهی

ماهی ها سرشار از ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن می باشد از جمله ویتامین های گروه ب  که موجب سلامت سیستم عصبی بدن میشوندو همچنین سرشار از ویتامین های آ و دی می باشند.
ماهی منبع خوبی از روی ، منیزیم و نیز آهن است که در خون سازی ، مقاومت بدن در مقابل میکروب ها و جلوگیری از خستگی مفرد و ضعف عمومی موثر می باشد.علاوه بر این ماهی منبع خوبی جهت تامین ید مورد نیاز بدن می باشد.ید در رشد بدن بسیار موثر است و به همین دلیل مقدار مصرف کافی به کودکان در حال رشد توصیه میشود.ید در تکامل  سیستم های عصبی نیز نقش مهمی ایفا می نماید. بنابر این کمبود مصرف ید درزنان باردار موجب اختلال رشد جسمی و ذهنی جنین می شود. ماهی حاوی مقادیر قابل توجهی از فسفر می باشد. فسفر نقش مهمی در سلامت و استحکام دندان ها و استخوان های بدن دارد. مصرف ماهی در سلامت بدن ، پیشگیری و کنترل بیماری ها موثر می باشد.


ماهی ها منبع غنی از اسید های چرب امگا3 مورد نیاز بدن می باشد که این چربی ها برای سلامتی قلب و عروق و بسیاری  ازبیماری های مزمن دیگر از جمله دیابت و آلرژی ها مفید می باشد. همچنین امگا 3 در پیشگیری از پوکی استخوان موثر می باشد. اسید های چرب امگا 3 موجود در ماهی در پیشگیری و کنترل آسم موثر می باشد  لذا مصرف ماهی به بیماریان آسمی توصیه می شود. با توجه به اثرات مفید مصرف ماهی توصیه ها مبنی بر دو تا سه  وعده غذائی ماهی در هفته می باشد. وجود  فلزات سنگین مانند سرب و جیوه در هوای آلوده موجب آلودگی آب ها شده و به صورت متیل جیوه در ماهی ها ذخیره می گردد و موجب آسیب به سیستم عصبی به خصوص در  کودکان  می شود لذا توصیه می شود در هفته بیش از 2-3 وعده در هفته مصرف نشود. بر حسب ذائقه های مختلف ، ماهی روش های مصرف گوناگونی دارد.

ماهی تازه :

ماهی ها سر شار ازاسید های چرب مفید غیر اشباع می باشند. وجود این اسید های چرب به خاطر سرعت اکسیداسیون ، نگهداری این قبیل روغن ها را با مشکل مواجه می کند.لذا شیوه طبخ آرام و ملایم را انتخاب کنید. اسید های چرب امگا 3 نیز مانند بسیاری دیگر از اسید های چرب در برابر حرارت بسیار حساس هستند و زمانی که در معرض دمای خیلی بالا قرار می گیرند ،از بین می روند.به همین خاطر بهتر است به جای سرخ کردن یا کبابی کردن ماهی با حرارت بالا ، دمای کم و روش هایی مانند بخار پز کردن،پیچیدن ماهی در کاغذ فویل و.... را انتخاب کنید. ماهی را بدون روغن طبخ کنید.مهم ترین عناصر غذائی موجود در ماهی امگا 3 ،ویتامین های آ ،دی و ای است که محلول در چربی هستند . در واقع اگر ماهی را در روغن سرخ کنیم ،این مواد از بین می روند.

همانطورکه میدانید در مورد نحوه طبخ ماهی روش های متنوعی وجود دارد که هر یک از این روش ها از نظر تغذیه ای ویژگی های خاص خود یا به عبارتی مزایا و معایبی دارند که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

آب پز کردن:

آب پز کردن یکی از روش های مناسب پخت و پز ماهی می باشد که در آن از روغن استفاده نمی شود و لذا برای افرادی که رژیم کاهش وزن دارند و یا نمی خواهند اضافه وزن پیدا کنند روش ایده آلی است. یکی از معایب این روش ورود مقادیری از مواد مغذی ماهی به آب بوده که در نتیجه از رسیدن به بدن باز می ماند.توجه داشته باشید که هر چه در آب پز کردن مواد غذایی از آب بیشتری استفاده شود و زمان جوشاندن افزایش یابد،از دست دهی عناصر معدنی و ویتامین های محلول در آب مواد غذائی بیشتر خواهد بود.

بخار پز کردن:

 

این روش در واقع سالم ترین روش پخت غذا به شمار می رود، زیرا به مقدار بسیار نا چیز مواد مغذی آن از بین می رود.از معایب این روش از دست رفتن ویتامین هایی نظیر ویتامین ث و فولات می باشد زیرا در این روش زمان پخت طولانی است و این ویتامین ها هم در حرارت طولانی مدت از بین می روند.بخار پز کردن علاوه بر ماهی جهت پخت مرغ و برخی گوشت ها نیز مناسب است.

سرخ کردن:

 

سرخ کردن از روش های سریع طبخ غذا است.این روش به دلیل استفاده از چربی و روغن زیاد ، خطر چاقی و افزایش وزن را به دنبال دارد.علاوه بر آن زمانی که چربی ها حرارت می بینند ، در آن ها عوامل سرطان زا پدید می آید و با مواد غذائی آمیخته می شود و هر چه میزان سرخ شدن ،حرارت و روغن را افزایش دهید به همان میزان باعث از بین بردن موادغذائی و افزایش کالری علاوه بر افزایش تولید مواد سرطان زا خواهید شد.لذا هرچه روغن کمتری برای سرخ کردن ماده غذائی استفاده کنید،مواد مغذی آن کمتر از بین خواهد رفت.

آرام پز کردن:

تغییراتی که در غذا حین آرام پختن رخ می دهد مانند جوشاندن است ولی با سرعت کمتری رخ می دهد.در این روش از حرارت پایین تری استفاده می شود و غذا های پروتئینی  تردترخواهند شد چون اکثر مواد مغذی آن حفظ می شود ، این روش برای پختن ماهی روش مناسبی است.

 

 

  

                      

با ما در تماس باشید ...


شماره تماس های دفتر مرکزی :
(+98) 21 - 88 28 74 41
(+98) 21 - 88 28 74 42

(+98) 21 - 88 28 74 43
(+98) 21 - 88 28 74 44
دورنگار :
(+98) 21 - 88 28 74 45
ایمیل :
Info@sghamoon.com
آدرس :
تهران ، شهر آرا ، خیابان پاتریس لومومبا ، نبش خیابان 19 ، پلاک 182 ، طبقه 5 ، واحد 1